GENELGE
2017/ 1  (NVİ)
 
 
Bilindiği gibi 2007 yılında uygulamaya konulan Kimlik Paylaşımı Sistemi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkezi veri tabanında tutulan kayıtlar kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılmaktadır.
Yürütülen çalışmalar sonucunda; vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak, bürokratik işlemleri azaltarak hizmette etkinliği arttırmak amacıyla  nüfus müdürlüklerine gitmeden, e-Devlet kapısı üzerinden, e-Devlet şifreleri ile nüfus kayıt örnekleri ile yerleşim yeri ve diğer adres belgelerini sorgulayabilmeleri ve söz konusu belgeleri temin etmeleri mümkün hale gelmiştir. 
Alınan belgelerin sorgulaması ve doğrulaması “ https://www.turkiye.gov.tr/nufus-ve-vatandaslik-isleri-genel-mudurlugu ” adresinden yapılabilmektedir. 
Zaman ve emek kaybını önlemek, vatandaşlarımızın iş ve işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla yapılan düzenlemelere rağmen bazı kurum ve kuruluşlarca söz konusu belgelerin kabul edilmediği Bakanlığımıza intikal eden  bilgilerden anlaşılmıştır.
Bilgilerinizi ve vatandaşlarımızın mağdur olmalarının önlenmesi açısından bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesi hususunda gereğini rica ederim.